Otevřít menu

Obecní knihovna v Kyselovicích

skipcr.cz ctesyrad.cz rostik.cz nejlepsiknihydetem.cz nejlepsiknihydetem.cz
Návštěv :
Celkem : 3901
Týden : 16
Dnes : 0
podrobnosti

Noc s Andersenem: "Putování s Petrem Sísem"

2024-04_-_noc_s_andersenem.jpg

Po covidové přestávce a dvou Odpoledních s Andersenem se do naší knihovny vrátilo i nocování. V knihovně jsme nocovali v sobotu 6. 4. 2024 a myslím, že jsme si to všichni náležitě užili. Nocováním nás provázel mezinárodně uznávaný autor dětských knih pan Petr Sís a jeho kouzelná kniha Tři zlaté klíče.

Na úvod děti Petr Sís pozdravil prostřednictvím online zdravice. A pak už jsme se s chutí pustili do hledání tří klíčů kyselovské minulosti, pomocí nich se nám podařilo odemknout tajemnou bedýnku. První indicie nás dovedla do kostela a jeho věže. Úplně až na horu, ke zvonům... Cesta do věže byla tedy trochu tajemná a většina z nás musela překonávat svůj strach, ale zvládli jsme to všichni. Ve věži jsme si mohli prohlédnout zvony i pokochat se krásným výhledem po naší vsi. Paní doktorka Provazníková dětem poutavě povyprávěla nejen o jednotlivých sochách v kostele.

Za dalším klíčem jsme se vydali na zámeček. Tam děti hledaly schovaná slova, která poskládaly do věty a zjistily, kde je druhý klíč přesně schovaný. Na tomto místě se děti dozvěděly další střípek minulosti. Jak stará je naše vesnice nebo jaký je kyselovský znak. Na tomto místě se jsme si také přečetli pověst o Bruncvíkovi. Teď už víme, proč je v českém státním znaku dvouocasí lev. A jelikož byl Bruncvík velmi udatný, i my jsme soutěžili v běhu, hodu oštěpem nebo skoku dalekém. Vítězové byly všechny děti. Protože při dnešním nocování nebylo důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Poslední klíč minulosti Kyselovic byl ukrytý u školy, kde jsme si zahráli i hru na schovávanou, tak jak na ni Petr Sís vzpomíná v knize Tři klíče. Pak už jsme se vrátili zpět do knihovny a netrpělivě otevřeli tajemnou bedýnku. Tam byla ukryta večeře, respektive její obrázek - pizza, kterou jsme hned objednali a hladově na ni čekali. Po večeři jsme se pustili do tvoření. Krátce jsme si s dětmi popovídali o knihách Petra Síse, ochutnali jsme Mozartovy koule, poslechli si Malou noční hudbu, a protože jednou z knih, které Petr Sís napsal je i Tibet: Tajemství červené krabičky, pustili jsme se do výroby tibetských lampionů. Myslím, že se dětem všechny lampiony moc povedly. Třešničkou na dortu bylo noční promítání. Trochu neočekávaně vyhrál film Tlapková patrola ve filmu. Děti si tedy v knihovně našly to své místečko na spaní, převlékly do pyžámek a ulehly do spacáků, aby si mohly v klidu vychutnat puštěný animák. Ráno jsme se společně nasnídali, a ještě chvíli nasávali atmosféru knih. Pak už se všechny děti vydaly na cestu domů. Tak ahoj a zase za rok v knihovně... :)

Chtěla bych moc poděkovat paní doktorce Provazníkové, která nám otevřela dveře kostela a pustila nás i do věže ke zvonům. Přestože děti kostel znají z vánočních koncertů, byl to pro ně obrovský zážitek. Kromě toho se dozvěděly spoustu zajímavostí o interiéru a sochách v kostele. Moc děkuji! Také bych ráda poděkovala paní Renatě Goldové. Bez její pomoci by tato akce neproběhla. Po celou dobu pomáhala kočírovat celou čtenářskou smečku...  


Beseda se spisovatelkou Danielou Krolupperovou

2024-04_-_krolupperova.jpg

Ve středu 3. 4. 2024 zavítala do naší knihovny vážená návštěva paní spisovatelka Daniela Krolupperová. Nejdříve se s paní spisovatelkou setkaly děti z mateřské školy, a poté prvňáčci ze Základní školy v Břestě. Paní spisovatelka dětem nejprve pověděla, jak vlastně vzniká kniha. Mluvila tedy o psaní, o ilustrátorech, o opravách a editacích... Dozvěděli jsme se tak spoustu zajímavostí. Například třeba to, že už dávno ilustrátoři nekreslí ilustrace ručně - vodovkami, ale na počítačích nebo tabletech. Také jsme se dozvěděli, jak se dostaly ilustrace dubového listí do jedné z jejich knih, přestože paní spisovatelka původně psala o buku a mnoho jiných perliček ze života knih. Paní spisovatelka dětem popovídala o některých svých knihách. Myslím, že její knihu Zmizelá škola si budou chtít přečíst všechny děti. Na závěr se paní Krolupperová dětem podepsala do zakoupených knih.


Děti z Mateřské školy v Kyselovicích

V úterý 26. 3. 2024 do knihovny na knihovnickou lekci zavítaly děti z naší mateřské školky. Protože je jaro v plném proudu, nesla se i tato knihovnická lekce v duchu jara. Po krátkém přivítání a úvodu o knihách a spisovatelích jsme se s chutí pustili do knihy Čáp od Mileny Lukešové s kouzelnými ilustracemi Jana Kudláčka. S dětmi jsme pak poznávali jarní kytičky a říkali si k nim básničky. Protože jsme se při povídání o jarních kytičkách dostali i ke včelkám, tak jsme si přečetli další pohádku. Tentokrát z knihy o Zvědavém štěnátku s ilustracemi pana Zdeňka Milera - Jak štěnátko dostalo chuť na med. Nechybělo skládání jednotlivých dílků jarního kvítí nebo velikonoční pracovní listy, kdy děti přiřazovaly obrázky ke svému stínu. Věřím, že návštěva knihovny byla pro děti příjemným zpestřením dopolední procházky a při procházkách jarní přírodou kromě sněženek a pampelišek poznají třeba i petrklíč, bledulku nebo konvalinku.


Velikonoční jarmark

2024-03_-_velikonocni_jarmark.jpg

V neděli 24. 3. 2024 se uskutečnil již druhý ročník Velikonočního jarmarku. Po úspěšném loňském roce byl tento ročník jarmarku přesunut do budovy bývalé základní školy. Součástí jarmarku byla i slavnostní vernisáž výstavy obrázků s názvem Jaro očima dětí a výrobků děti z mateřské školky, kavárnička a workshopy. Věřím, že se všem návštěvníkům podařilo nasát jarní náladu, velikonoční inspiraci a po dlouhé šedivé zimě nabrat novou energii.

Velikonoční jarmark zahájily děti ze Soukromé umělecké školy D-music Kroměříž pod vedením pana učitele Iva Novotného. K zakoupení byly výrobky dětí z kroužku Šikovných ručiček, žáků 5. třídy ze Základní školy v Břestě, jarní zápichy od dětí z mateřské školky, šité výrobky od paní Pavlíny Kroupové pod značkou Pafka a výrobky od paní Renaty Goldové. O Velikonoční kavárničku se postaral Mateřský klub Kyselovice. K zakoupení kromě dobré kávy byl i domácí pampeliškový nebo bezinkový nápoj, mechový dort, medovníčková vajíčka, velikonoční nádivka a mnoho dalšího od paní Renaty Říkovské. V rámci workshopu si zájemci mohli vyzkoušet nazdobit svou vlastní kraslici voskovou metodou pod vedením paní Paškové, která s sebou přivezla nádherné kraslice. K vidění byly husí, kachní, paví i pštrosí kraslice. V rámci druhého workshopu se metodou tečkování zdobili jarní dřevění ptáčci. Nechyběl knihovnický koutek, kde byly prezentovány služby, které knihovna v Kyselovicích nabízí.

Velké poděkování patří ženám ze Spolku Nápadité ženy, které pro návštěvníky napekly tradiční velikonoční Jidášky. Moc děkuji nejen za Váš čas, ale i materiál, který jste do Jidášku vložily. Ráda bych ještě jednou poděkovala všem, kteří se podíleli na přípravách a realizaci Velikonočního jarmarku. Děkuji Vám všem. K dotvoření jarní atmosféry posloužily květiny z obecní zeleně. Nádherně žluté narcisky celou místnost krásně prozářily a velkým dílem přispěly k velikonočně-jarní atmosféře.


3. třída ze Základní školy v Břestě

2024-02_-_3_trida.jpg

7. února 2024 přijely na knihovnickou lekci děti ze 3. třídy Základní školy v Břestě. Tato beseda byla ve znamení komiksů. Na úvod lekce jsme si popovídali o tom, co to vlastně ten komiks je a odkud se vzalo jeho jméno. Děti říkaly, co je napadá, když uslyší slovo komiks. Mluvili jsme o historii komiksu, která sahá až do pravěku. Za první komiksy vlastně můžeme považovat už i jeskynní malby. Postupně jsme se dostali ke komiksu jak ho známe v současné podobě. Zastavili jsme se i u historie českého komiksu. Věděli jste, že za zakladatele českého komiksu je považován Josef Lada? Např. album Šprýmované komiksy zahrnuje jeho obrázkové seriály, které vycházely v novinách mezi roky 1922 až 1946. Neopomenuli jsme zmínit Rychlé šípy od Jaroslava Foglara nebo dětmi oblíbený Čtyřlístek. Povídali jsme si o pohybových linkách, komiksových bublinách nebo ikonografii. Po krátkém úvodu jsme se pustili do workshopu. První část workshopu byla zaměřena právě na komiksovou ikonografii. Děti přiřazovaly k jednotlivým výrazům obličeje emoce. Dokonce se procvičily v angličtině a emoce překládaly i do angličtiny. Druhá část byla věnována barvám, komiksovým bublinám a zvuku. V této části děti pracovaly samostatně na připravený pracovní list malovaly bubliny podle toho, jak na ně daný zvuk zapůsobil.


2. třída ze Základní školy v Břestě

2024-02_-_2_trida.jpg

Únor jsme v knihovně zahájili knihovnickými lekcemi. Hned 1. 2. 2024 přijeli do knihovny druháci ze Základní školy v Břestě. Tématem této lekce byly bajky. S dětmi jsme si povídali o bajkách, o lidských vlastnostech nebo o Ezopovi. Děti vymýšlely zvířata, pro která je charakteristická některá z lidských vlastností, např. moudrá sova nebo si povídali o známých příslovích. Přísloví - tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne - jsme si dokonce několikrát ověřili v reálu... Dále jsme četli bajky, děti pak zpětně z jednotlivých vět skládaly příběh, který slyšely. Třešničkou na dortu byla výroba leporela plného bajek. Věřím, že se dětem návštěva knihovny líbila. Na závěr přišel asi ten nejkrásnější moment, opravdu spontánnní, kdy si všechny děti našly tu svou knížku a v tichosti si ji prohlížely... No není to krásné?


Puzzle swap

01_-_puzzle_swap.jpg

Ve čtvrtek 25. 1. 2024 se v knihovně uskutečnil Puzzle swap. Sešla se pěkná hrstka puzzlů s nejrůznějšími motivy. Nechyběl oblíbený Krteček, Tlapková patrola, Ledové království, ale také dřevěné puzzliky pro nejmenší nebo naopak puzzle obsahující 1000 dílků, pekelně těžké. S prázdnou neodešel z knihovny nikdo. Radost v očích měli z ulovených puzzlů nejen děti, ale i jejich maminky. Velké poděkování patří všem, kteří věnovali do této akce již nevyužité puzzle. Děkuji...


1. třída ze Základní školy v Břestě

2024-01.jpg

I ve školním roce 2023/24 pokračuje knihovna ve spolupráci se Základní školou v Břestě. Na první knihovnickou lekci přijeli děti z první třídy v pátek 19. 1. 2024. Knihovnická lekce se nesla v duchu písmenek a čtení. Děti už totiž znají téměř celou abecedu a začínají číst. Nechyběla ale ani úvodní část o knihovně a knihách. S dětmi jsme si společně přečetli krátké básničky, děti hledaly po knihovně ukryté obrázky a luštily křížovku, poslouchaly pohádku z knihy Duhové pohádky od Daniely Fischerové, vyráběly záložky do knihy, zazpívaly písničku i odrecitovaly básničku a mnoho dalšího. Zpestřením pro všechny děti byly vynikající koláčky od paní Renaty Říkovské. Tímto bych ji velmi ráda poděkovala. 



ROK 2023


Šikovné ručičky na návštěvě v knihovně

2023-12_-_Sikovne_rucicky.jpg

Nejrůznější akce pořádané knihovnou završila návštěva dětí ze Šikovných ručiček, která se uskutečnila ve čtvrtek 21. 12. 2023. V knihovně jsme se sešli na vánočním tvoření nejprve s mladšími dětmi, později se staršími. Děti si z mezistěny z včelího vosku nejprve vyrobily svíčku. Pak si natřely a nazdobily keramický květináček vánočními barvami. Na závěr vánoční květináčky vypíchaly větvičkami chvojí, upevnily svíčku a dozdobily šiškami a baněčkami. Všechny svícínky se dětem moc podařily. A třeba si najdou své místo i na štědrovečerní tabuli a provoní domácnosti krásnou medovou vůní.


Vánoční tečkování

2023-12_-_teckovani_s_rencou.jpg

V pondělí 11. 12. 2023 jsme se v knihovně sešli na tvořivé dílně pro dospělé s podtitulkem vánoční tvoření metodou tečkování s Renčou Goldovou. Paní Goldová nás seznámila s touto metodou, vysvětlila základní princip zdobení a pak už jsme se mohli s chutí pustit do práce u hrnku dobrého čaje. Domů jsme si všichni odnesli vlastnoručně nazdobené originální nádobky se zimní tematikou.


Výroba vánočníh ozdob

2023-12_-_vyroba_vanocnich_ozdob.jpg

Ve čtvrtek 7. 12. 2023 se v knihovně tvořilo. Tentokrát jsme společně s dětmi, které navštěvují kroužek Šikovné ručičky, vyráběli ozdoby na společný vánoční stromeček. Z kroužků na záclony a vlny jsme vyráběli malé vánoční skřítky. Stejně jako loni budou tyto ozdoby zdobit jeden ze stromečků na naší návsi. Stromečky se slavnostně rosvítí 10. 12. a prohlédnout si je můžete po celou dobu Vánoc.


Virtuální Univerzita třetího věku

I tento podzim probíhala v knihovně Virtuální Univerzita třetího věku. Tématem zimního semestru 2023/24 byly České dějiny a jejich souvislosti II. První přednáška proběhla 27. září a věnovala se krizi v českých dějinách, která započala nový počátek našich dějin. Další přednášky byly věnovány Zlatému věku, Osvícenství nebo Národnímu obrození. Poslední přednáška se uskutečnila 6. 12. 2023 a jejím názvem bylo Zrození člověka, kde se posluchači mimo jiné dozvěděli o systému voleb nebo volebních právech před První republikou.


Spisovatelka Lenka Chalupová

2023-11-07_-_lenka_chalupova.jpg

V úterý 7. 11. 2023 přijela do naší knihovny paní spisovatelka Lenka Chalupová. Beseda se nesla především v duchu čtenářsky velmi oblíbené trilogie - Kyselé třešně, Páté jablko a Svatojánské ořechy.  Děj knih je zasazen do míst, která většina z nás velmi dobře zná a odkazuje na události, které by neměly být zapomenuty. A tak jsme se povídáním přenesli do Lověšic, Předmostí nebo Dluhonic. Paní Chalupová nás seznámila např. i s masakrem na Švédských šancích u Horní Moštěnice. Přestože se místo této tragédie nachází jen pár kilometrů od naší vesnice, moc se o ní neví. V noci z 18. na 19. června 1945 povraždili bývalí příslušníci 1. československého armádního sboru 265 karpatských Němců, Maďarů a Slováků. Naprostou většinu tvořily ženy a děti. Přestože se nás sešla jen hrstka, bylo to velmi příjemné a milé povídání a vzpomínání na časy minulé.


Pohádka O Budulínkovi

img_20231001_154143.jpg

S finanční podporou Knihovny Kroměřížska v rámci projektu Zlínského kraje se naše knihovna v rámci hodových oslav obce Kyselovice, v neděli 1. 10. 2023, proměnila v divadelní pódium. S pohádkou O Budulínkovi k nám zavítal loutkářský spolek Říše loutek Kroměříž. Dva klauni Paňáca a Popletal nás provedli pohádkou o Budulínkovi, který neposlechl a otevřel dvířka staré lišce, která ho na ocásku odvezla do své nory k malým lištičkám. Nakonec se ale dětem podařilo lištičky vylákat ven z nory, všechny pochytat a Budulínka zachránit. Přitom jsme si zahráli na housličky, na bubínek i trumpetu. Dokonce jsme se naučili novou písničku. A hlavně jsme si všichni, nejen děti, užili parádní nedělní odpoledne.


Roboti na hodech

Image (2).jpg

V rámci hodových oslav obce Kyselovice, 31. 9. 2023, byli roboti představeni veřejnosti. Ve sportovním areálu, kde se odehrával celý program hodů, byl jeden stánek věnován právě interaktivním robotům a jejich prezentaci. Zájemci o robotiku a programování si tak mohli zpestřit hodové odpoledne, seznámit s interaktivními roboty, které máme v naší knihovně a mohou si je tak prezenčně vypůjčit každý čtvrtek nebo si je přímo na místě vyzkoušet. Práce s roboty zaujala nejen děti, ale i dospělé a návštěvníci robostánku si s chutí vyzkoušeli dávat robotům jednoduché pokyny. 


130 let knihovny v Kyselovicích

2023-06_-_130_let_knihovny.jpg

V sobotu 17. června oslavila knihovna 130 let od svého založení. Oslava začala slavnostní vernisáží výstavy s názvem "130 let knihovny v Kyselovicích". Tuto slavnostní chvíli zpestřily hrou na příčné flétny dívky ze Soukromé umělecké školy D-music, Julie Kulhanová a Johana Vágnerová. Výstavu si můžete prohlédnout celé léto, tedy až do 31. srpna 2023. Poté následovalo scénické čtení pohádky Jana Wericha O rybáři a jeho ženě, se kterou do knihovny přijela umělecká a produkční agentura Pierrot. Dospělé pohádka pobavila svojí nadčasovostí a děti zapojila do hraní na pomyslném knihovnickém pódiu. Po pohádce jsme se přemístili do venkovních prostor vedle knihovny, kde byl připraven pískovací workshop s tematickými šablonami pohádek O perníkové chaloupce, O Koblížkovi nebo červené Karkulce. Do pískování se s chutí pustily nejen děti, ale i dospělí a mnozí si tuto techniku vyzkoušeli poprvé. Kromě pískování si zájemci mohli vyrobit i papírové záložky, ať už skládané nebo vymalovávané.

Pro návštěvníky bylo připraveno pohoštění ve formě koláčků nebo melounu. Velké poděkování patří ženám ze spolku Nápadité ženy, které speciálně pro tuto akci svatební koláčky napekly. Moc děkuji nejen za Váš čas, ale i materiál, který jste do koláčků vložily. Dále bych ráda poděkovala všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na přípravě oslavy a zabezpečili tak její hladký průběh. Jako dekorace knihovny i venkovních prostor posloužily květiny z obecní zeleně. Tuto akci podpořil SKIP ČR - Velká Morava.


Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského

2023-06_-_pasovani_na_ctenare.jpg

V pátek 9. 6. 2023 se v knihovně konalo již druhé pasování prvňáčků ze Základní školy v Břestě na rytíře Řádu čtenářského. Za zvuku slavnostní fanfáry přišel za dětmi do knihovny pan král Radim I. Děti poznávaly písmenka, vymýšlely slova začínající daným písmenkem a na závěr chtěly všechny děti předvést panu králi, že umí číst a čtou jak profíci. Pan král jim tedy povolil složit slavnostní slib a všechny děti povýšil na rytíře Řádu čtenářského. Na závěr na děti čekalo malé pohoštění, které pro děti upekla paní Ivana Vágnerová, členka Kulturního výboru. Tímto ji moc děkuji.

Děti na památku dostaly krásnou knížku od spisovatelky Zuzany Barilové a ilustrátorky Markéty Vydrové Křeček v letu, Pasovací glejt a magnetku "Už jsem čtenář". Kniha Křeček v letu je určena výhradně k projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka, který již po patnácté vyhlašuje SKIP ČR a ve školním roce 2022/2023 se do projektu přihlášila již podruhé i naše knihovna.


5. třída ze Základní školy v Břestě

2023-05_5_trida.jpg

Ve čtvrtek 25. 5. 2023 přijely na knihovnickou lekci děti z 5. třídy ze Základní školy v Břestě. První část lekce byla zaměřena na řazení knih v knihovnách. Děti se tak dozvěděly, že mezi krásnou literaturu patří beletrie a poezie a tyto knihy jsou řazeny abecedně. Dále mohou být tyto knihy rozděleny podle žánrů, např. detektivky, scifi a podobně. V oddělení pro děti přibývá ještě značení podle barev. Tak například knihy o zvířátkách jsou označeny žlutě, pohádky červeně, příběhy o dětech bíle a podobně. Druhá část lekce byla věnována českým ilustrátorům. Děti se tak dozvěděly, že postavu Krtečka vytvořil pan Zdeněk Miler, Večerníček nebo rodinka loupežníka Rumcajse jsou z pera Radka Pilaře. Také jsme zabrousili do pravěku ke Zdeňku Burianovi. Nechyběla paní Helena Zmatlíková, od jejíhož narození v letošním roce uplyne 100 let a pánové Josef Lada, Jiří Trnka a Adolf Born. V závěru vytvářely děti prezentace o těchto známých ilustrátorech a procvičily si tak znalosti i z informatiky.


Odpoledne s Andersenem: "Návštěva u Zmatlíků a Mrázků"

2023-04_-_odpoledne_s_andersenem.jpg

Odpoledne s Andersenem s podtitulkem "Návštěva u Zmatlíků a Mrázků" se konalo až v náhradním termínu, v sobotu 15. 4. 2023. Jak už název napovídá, bylo věnováno ženám: ilustrátorce Heleně Zmatlíkové a ilustrátorce a spisovatelce Daisy Mrázkové, od jejichž narození uplyne v letošním roce 100 let.

Ná úvod byl vyhlášen dětský čtenář roku 2022, kterým se stala Vendulka Goldová, která odevzdala nejvíce zápisů o knize. Pak nám už nic nebránilo vrhnout se na připravený program. Děti měly nejprve za úkol vytvořit plakát o Heleně Zmatlíkové nebo Daisy Mrázkové, a poté nám přiblížit jejich život a tvorbu. Poté jsme si přečetli knihu Nádherné úterý, kterou napsala právě Daisy Mrázková, a tak jsme se pěkně přesunuli k sázení stromu "Pohádkovníku prvnímu". Jenomže knihovnický šotek nám schoval klíče od knihovny i nářadí potřebné k sázení. Dětem tak nezbývalo nic jiného než se pustit do plnění úkolů a rozšifrovat pár šifer, aby našly klíč a my se tak mohli dostat ven. Naštěstí se to dětem povedlo a my tak nemuseli volat ani hasiče a mohli jsme se vydat na stezku, kterou nás provázely ilustrace Heleny Zmatlíkové. Děti si tak postavily z přírodnin lodičky, které vypouštěly na vodu, z papíru skládaly vlaštovky a zkoušely, která doletí nejdál, našly strom k zasazení, hrály kuličky. Na závěr vyluštily poslední matematickou šifru, odemkly zámek a vysvobodily konev s vodou a nářadí potřebné k sázení stromu. Zasadili jsme první strom "Pohádkovník", který se stal součástí větrolamu na Vlkoš. Pak už jsme se mohli vrátit do knihovny a pokračovat v připraveném programu. Jelikož paní Helena Zmatlíková zpočátku navrhovala i kabelky, tak si děti vyzkoušely ušít malou kabelku z filcu. Překvapivě se do práce zabrali i kluci a všechny děti si tak ušily opravdu pěkné kabelky. Věřím, že se dětem odpoledne líbilo, že si ho užily a zase o kousek blíž je přiblížilo ke knihám a čtení. A za rok se zase sejdeme třeba ještě v hojnějším počtu.

Velké poděkování patří členkám Kulturního výboru obce Kyselovice Leoně Krčmové a Ivaně Vágnerové bez jejichž pomoci by toto odpoledne nemohlo vzniknout.


Beseda se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou

2023-04_-_zuzana_pospisilova.jpg

Ve čtvrtek 13. 4. 2023 přijela do naší knihovny paní spisovatelka Zuzana Pospíšilová na besedy určené dětem z Mateřské školy v Kyselovicích a pro děti z 1. a 2. třídy Základní školy v Břestě.

Na první besedu přišly děti z Mateřské školy v plném počtu. Paní spisovatelka měla pro děti připravený program plný hádanek zvířátek nebo povolání. Paní spisovatelka se nenechala zaskočit, když jeden chlapeček chtěl být podlahářem a z patra vymyslela hádanku na toto povolání. Klobouk dolů... Dokonce nechybělo ani divadlo, ve kterém si spolu s medvědem a liškou zahrály i samotné děti.

Na druhou besedu přijely děti ze Základní školy v Břestě. Knihovna praskala ve švech, ale přesto věřím, že si děti besedu užily a paní spisovatelka je nalákala ke čtení. Seznámila děti s dějem některých svých knih a nalákala je k jejich přečtení. Děti hádaly písmenka, skládaly z nich slova mnoho dalšího. Na závěr se konala autogramiáda a paní spisovatelka se dětem do zakoupených knih podepsala.


Virtuální Univerzita třetího věku

Ve středu 12. 4. 2023 proběhla v knihovně poslední přednáška letního semestru 2022/23 v rámci Virtuální Univerzity třetího věku. Tématem tohoto semestru byly České dějiny a jejich souvislosti. Na první přednášce, která proběhla již 1. 2. povídal lektor posluchačům o Češích, národu a státu obecně. Druhá přednáška proběhla za 14 dnů a jejím tématem byla společnost a křesťanství. Další dvě přednášky byly zaměřeny na velmože, knížata a krále. Předposlední přednáška nesla jméno Stříbro a moc a na poslední přednášce se přednášející zabýval 14. stoletím a jeho problémy.

Jsem ráda, že se daří oslovovat další zájemce o Virtuální Univerzitu třetího věku a tím se i setkávat, protože i o tom je Virtuální Univerzita třetího věku. Další semestr bude zahájen na podzim a jeho tématem budou České dějiny a jejich souvislosti II.


Velikonoční výstava a malý jarmark

2023-04_-_jarmark.jpg

V úterý 4. 4. 2023 proběhlo v knihovně slavnostní zahájení výstavy výrobků a obrázků dětí z Mateřské školy v Kyselovicích a dětí z 1. a 2. třídy Základní školy v Břestě. Po krátkém přivítání panem starostou dostaly prostor děti ze Soukromé základní umělecké školy D-music s panem učitelem Novotným. Děti si připravily krátký hudební program ke zpestření jarní vernisáže. 

Součástí výstavy byl i malý jarmark. Děti z kroužku Šikovných ručiček připravily výrobky, které si návštěvníci knihovny mohli zakoupit a podpořit tak Šikovné ručičky a veřejné akce pořádané knihovnou. K zakoupení byly také výrobky dětí ze 4. třídy Základní školy v Břestě, které se zúčastnily projektu E-jarmarky. Tento projekt vyhlašuje Česká spořitelna a má za cíl pomáhat poznávat čtvrťákům svět peněz, podpořit jejich kreativitu a vynalézavost. 

K jaru neodmyslitelně patří Velikonoce a k Velikonocům zase kraslice. Součástí vernisáže byl také workshop zaměřený na malování kraslic voskovou technikou, kterou nám v knihovně představila paní Pašková. Všichni zájemci si mohli vyzkoušet malování kraslic touto technikou na vyfouklá vajíčka.

Doufám, že se všem podařilo načerpat nové síly a energii a alespoň na chvilku zapomenout na každodenní problémy a starosti a příjemně jarně se naladit.

Velké poděkování patří paní Renatě Goldové a Kateřině Zoubkové bez jejichž pomoci by tato akce nemohla být uskutečněna.


Vyhlášení Čtenáře roku 2022

2023-03_-_Ctenar_roku.jpg

Sdružení knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje kampaň Čtenář roku již od roku 2011. Naše knihovna se k této kampani připojila již po druhé a ocenila čtenáře roku 2022.

V kategorii dětský čtenář roku 2022 se stala vítězkou Vendulka Goldová, která odevzdala nejvíce zápisů o knize. Vendulka byla oceněna cenou v podobě knihy a diplomem v rámci Odpoledne s Andersenem. V další kategorii, tedy kategorii čtenář roku 2022, zvítězila paní Killingerová, která si v loňském roce vypůjčila v naší knihovně nejvíce knih.

Současně byl vyhlášen nový ročník soutěže Čtenář roku 2023.


3. třída ze Základní školy v Břestě

2023-03_-_3_trida.jpg

Další knihovnická lekce se v naší knihovně konala 27. 3. 2023. Tentokrát přijely děti ze 3. třídy Základní školy v Břestě na téma pověsti. Nejprve jsme si obecně povídali o pověstech. Poté jsme se přesunuli k nejznámějším pověstem o minulosti našeho národa ke Starým pověstem českým, které napsal Alois Jirásek. Přečetli jsme si pověst O praotci Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách nebo O Libuši a Přemyslovi. Děti pak ve skupinkách vytvářely plakáty související s naší zemí. Na slepou mapu dokreslovaly největší česká města, řeky Vltavu, Labe a Moravu a také hory a pohoří. Na plakátech nechyběly ani české státní symboly. Na závěr dětem zbylo i trochu času na prohlížení a čtení knih.


Družina ze Základní školy v Žalkovicích

2023-03_druzina.jpg

Ve čtvrtek 23. 3. 2023 přijely do naší knihovny děti ze Základní školy v Žalkovicích. Po krátkém přivítání byla i tato beseda věnována české výtvarnici, spisovatelce a ilustrátorce Daisy Mrázkové. Po krátkém představení paní spisovatelky jsme se s chutí pustili do čtení knihy Slon a mravenec, kterou napsala. S dětmi jsme si povídali o toleranci, přátelství a jedinečnosti. Pak jsme se pokusili přenést do naší fantazie a představivosti s další knihou od Daisy Mrázkové a to Co by se stalo, kdyby… A tak jsme se dostali od promočení v lese k dívání se na telku, havárii letadla, jezení sladkostí a dokonce jsme v rychlosti navštívili i Afriku. Škoda jen, že beseda tak rychle utekla.


Děti z Mateřské školy v Kyselovicích

mS_2023.jpg

V úterý 14. 2. 2023 přišly na knihovnickou lekci děti z Mateřské školy v Kyselovicích. Tato lekce byla věnována Daisy Mrázkové a její knize Slon a mravenec. V letošním roce uplyne 100 let od narození této české spisovatelky, autorky dětských knih a výtvarnice. Po krátkém představení knihovny jsme se s dětmi pustili do hádání a předvádění zvířátek, která v knize vystupují. Pak už nám  nic nebránilo a mohli jsme se s chutí pustit do čtení. Povídali jsme si o jedinečnosti každého z nás, že jsme každý dobrý v něčem jiném a umíme jiné věci a také o přátelství. O tom, jak je důležité mít kamarády. Na závěr si děti vytvořily papírovou záložku do knihy.


Knihovnická dílnička pro maminky a děti z Mateřského klubu

2023-02_klubik.jpg

První únorový pátek, 3. 2. 2023, patřil v knihovně maminkám a dětem z Mateřského klubu v Kyselovicích. S dětmi jsme se snažili poznávat zvířátka, zkoušet zvuky, jaké vydávají, prohlížet dětské knihy, skládat zvířátková puzzle nebo hledat stejná zvířátka. Dětem se sice v knihovně nejvíce líbíly hračky, ale přesto věřím, že jsme si všichni užili příjemné dopoledne a čtenářská základna se nám v budoucnu rozroste i o nejmladší kyselovské děti.


1. třída ze Základní školy v Břestě

IMG-20230127-WA0012.jpg

V pátek 27. 1. 2023 se uskutečnila knihovnická lekce s dětmi z první třídy Základní školy v Břestě. Tématem této lekce byly pohádky a pohádkové bytosti. A tak jsme se s dětmi vydali na pohádkovou cestu, při které se děti seznámily s pohádkami Karla Jaromíra Erbena a Boženy Němcové. Děti podle indicií hádaly o jakou pohádku se jedná. Pohádky O červené Karkulce nebo O perníkové chaloupce poznaly všechny, ale s pohádkou O Budulínkovi nebo O slepičce a kohoutkovi se už trochu zapotily. Pomocí obrázkového čtení jsme si pak společnými silami přečetli pohádku Hrnečku vař. Nechyběla ani pohádka O Otesánkovi. Nakreslili jsme si Otesánka, kterému děti do jeho velkého břicha namalovaly vše, co při své cestě snědl. Přečetli jsme si také veršovanou pohádku od Františka Hrubína Paleček. Na závěr měly děti spoustu času na prohlížení knih a ověřování si svých čtenářských dovedností.


2. třída ze Základní školy v Břestě

IMG-20230207-WA0004.jpg

V pátek 20. 1. 2023 přijely na další knihovnickou lekci děti ze druhé třídy Základní školy v Břestě, tentokrát na téma pověsti. S dětmi jsme si povídali o tom, co to je pověst a jak se liší od pohádky. Od obecných informací jsme se postupně dostali k nejznámějším pověstem o našem národě, ke Starým pověstem českým od Aloise Jiráska.  Na slepé mapě naší země jsme určovali polohu našich měst, povídali jsme si o státních symbolech a národním stromu – lípě. Pak už nám nic nebránilo a my se s chutí pustili do pověsti O praotci Čechovi. Navázali jsme pověstí O Krokovi a jeho dcerách a místními pověstmi: o kyselovickém Černém jezeře a loupeživých rytířích, kteří sídlili na hradě, který stával v místech černého jezera, o břestských pasácích koní a samozřejmě nesměla chybět pověst O králi Ječmínkovi z chropyňského panství. Děti pak měly za úkol zpětně poskládat pověst O praotci Čechovi podle obrázků a doplnit k nim text, tak jak si pověst zapamatovaly. Na závěr si z papíru vystřihly lipový list a vytvořily si tak společný třídní strom.



ROK 2022


Výstava – 17. listopad v českých dějinách 20. století

2022-12_-_17_listopad.jpg

Od 10. 11. do 8. 12. 2022 byla v naší knihovně k vidění výstava s názvem „17. listopad v českých dějinách 20. století“. Každoročně si 17. listopadu připomínáme dvě události moderních českých dějin, které se udály v roce 1939 a 1989. V roce 1939 došlo k uzavření všech českých vysokých škol, o padesát let později začala sametová revoluce. Na celkem 18 plakátech se návštěvníci dozvěděli, co předcházelo jednotlivým událostem, jaké osobnosti jsou s těmito událostmi spojovány a spoustu dalších informací.


Spisovatelka Klára Janečková

317174530_845722093136960_5118079092339681365_n.jp

V pátek 25. 11. 2022 jsme měli váženého hosta. Do naší knihovny přijala pozvání a přijela paní spisovatelka Klára Janečková. Bylo to moc milé povídání o knihách, o jejich psaní, ale i o životě a lidských osudech. Jelikož v březnu by měla vyjít paní spisovatelce nová kniha s názvem V Pasti, tak po krátké ochutnávce z jejího rukopisu, jsme pokřtili i návrh obálky. Myslím, že to bylo moc milé setkání plné emocí a už nyní se těším, jak bude nová kniha k dostání i v knihkupectví.


Šikovné ručičky na návštěvě v knihovně

DSCN6115.jpg

V rámci spolupráce knihovny s místními spolky navštívily ve čtvrtek 24. 11. 2022 knihovnu děti z kroužku Šikovné ručičky. Jelikož se už mílovými kroky blíží advent a Vánoce, tak i naše tvoření bylo vánoční. S dětmi jsme vyráběli ozdoby na vánoční stromeček z nažehlovacích korálků. Ozdoby budou zdobit knihovnický vánoční stromeček, ale o tom více až později. To je ještě vánoční překvapení…


Děti z druhé třídy ze ZŠ v Břestě

2022-11_-_2_trida.jpg

Ve čtvrtek 24. 11. 2022 přijely na knihovnickou lekci do naší knihovny děti z druhé třídy ze ZŠ v Břestě. Tématem jejich návštěvy byly bajky. S dětmi jsme si nejprve řekli, co to je bajka. Děti se tak dozvěděly, že základem bajky je personifikace neboli zosobnění, že v ní vystupují nejčastěji zvířata, která mluví a chovají se stejně jako lidé. Tím nám ukazují špatné lidské vlastnosti a chování a sdělují nám nějaké ponaučení. Řekli jsme si, že za zakladatele bajky je považován Ezop. Tak jako na všech letošních knihovnických lekcích, tak i na této lekci, jsme zmínili pana Josefa Ladu, který Ezopovy bajky přiblížil dětskému čtenáři díky svým nezapomenuelným ilustracím. V prosinci totiž uplyne 135 let od jeho narození a 65 let od jeho smrti. 

Po tomto krátkém seznámení se s bajkou obecně jsme se dětmi pustili do řešení nejrůznějších úkolů a otázek. Přečetli jsme si několik Ezopových bajek a společnými silami jsme si řekli ponaučení, jaké z nich vyplívá. A tak jsme s dětmi pochopili, že velikost a síla vždycky nestačí (v bajce Myš a býk), že opatrnosti není nikdy nazbyt (v bajce Pes a lev) nebo, že nemáme dělat jinému, co sami nechceme (v bajce Liška a čáp). Na závěr si děti procvičily týmovou spolupráci a vytvořily si své vlastní leporelo plné bajek, které si pak ve třídě mohou pročítat a dále pracovat s tématem bajky.


Děti z prní třídy ze ZŠ v Břestě

2022-11_-beseda_1_tRIda.jpg

Ve středu 9.11. 2022 přijely do naší knihovny prvňáčci ze Základní školy v Břestě. Protože některé děti byly v knihovně poprvé, začalo i naše povídání o knihovně a knihách. Přečetli jsme si ukázku z knihy Andělské pohádky na dobrou noc, kterou napsali Karen Walace, Lou Kuenzler a Anne Civardiová. Děti mi pak zase na oplátku přednesly krásné básničky a ukázaly písmenka ze svých postav, která se už ve škole učily číst a psát. Poznáte písmenko na fotografii? Ano, je to áčko.. Skládali jsme písmenková puzzle. Přiřazovali jsme obrázky podle prvního písmene. Na závěr jsme si ještě přečetli knihu od kroměřížské rodačky Markéty Pilátové Veverka z Vamberka, která se dětem moc líbila. Seděly a ani nedutaly.. Věřím, že si děti užily příjemné dopoledne a budou se těšit na další návštěvu knihovny.


Halloweenská šifrovačka

2022-10_-_halloween_sifra.jpg

Poslední říjnové dny byly i u nás věnovány Halloweenu. Ve dnech 29. 10. – 31. 10. se bylo možné vydat na Halloweenskou šifrovačku po našem náměstíčku za kostelem. Na luštitele čekalo celkem 7 stanovišť označených Halloweenskou lampičkou. Na každém stanovišti byla připravena jedna šifra. Pokud luštitelé rozšifrovali vše správně, získali slovo, které souvisí s 31. říjnem – Samhain. Že nevíte, co to znamená? Samhain je název starého keltského svátku, který se slavil právě v noci z 31. října na 1. listopad. Keltové věřili, že se v tento den stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Duše zesnulých se tak v tento čas vracejí na zemský povrch, a naopak živí mohou navštívit podsvětí. Velké poděkování patří Mistní knihovně Kostice, která šifrovačku připravila a zdarma nabídla ostatním knihovnám. Děkujeme.


Trénink paměti

2022-10_-_trenink_pameti.jpg

V pondělí 23. 10. 2022 se opět po roce konal v naší knihovně trénink paměti s lektorkou paní Petrou Ježíkovou. Ta pro nás měla připravenou řadu úkolů na procvičování dlouhodobé i krátkodobé paměti, logického myšlení, koncentrace  nebo prostorové orientace. Na závěr jsme si vyzkoušeli hmatovou paměť z tajemné krabice. 


Návštěva Lišky v knihovně aneb výroba krmítek

2022-10_-_krmitka_1.jpg

V rámci spolupráce knihovny a spolků, které v naší obci fungují skvěle a mají početnou dětskou základnu, navštívila v neděli 23. 10. naši knihovnu liščata z mysliveckého kroužku Liška. Téma jejich návštěvy bylo „Ptáčci na krmítku“. Na děti tedy čekalo dopoledne plné her a poznávání našich ptáků. Na úvod jsme si přečetli ukázku z knihy Čim, Čára a zahrada, kterou napsala Radana Dungelová, a která nám krásně zapadla do připraveného programu. Pomyslnou třešinkou na dortu bylo natírání krmítek. K dispozici jsme měli 10 dřevěných krmítek, které si děti po dvojicích natřely podle své fantazie. Jedno krmítko už má své místo před knihovnou, ostatní krmítka děti roznesou po Kyselovicích za 14 dnů v rámci pravidelného setkávání se na místní střelnici. Velké poděkování patří panu Stanislavovi Mášovi z Břestu, který nám nejen daroval dřevo na krmítka, ale krmítka i sám vyrobil. Děkujeme! Teď už nezbývá jen doufat, že se naše krmítka budou ptáčkům líbit a najdou si k nim cestu v nadcházejícím zimním období.


Virtuální Univerzita třetího věku

Ve středu 19. 10. jsme se v naší knihovně sešli na druhé přednášce Virtuální Univerzity třetího věku na téma Rituály eropských královských rodů. První přenáška byla věnována dětství v panovnických rodinách a rituálům, které byly součástí jejich života od narození až do smrti. Na druhé přednášce jsme si pak přiblížili rituály, které ovlivňovaly narození a křtiny královských potomků. Další přednášky v rámci tohoto semestru proběhnou  2. 11., 16. 11., 30. 11. a 14. 12. 2022.


Tvoření věnce z darů lesa

2022-10_-_venec_z_daru_lesa.jpg

Ve čtvrtek 6. 10. 2022 jsme s dětmi v naší knihovně tvořili věnečky z darů lesa. A tak jsme lepili suché větvičky, kaštany, žaludy, javorové dvounažky, suché listy, šípky, prostě všechno, co se dá na podzim najít v lese. Myslím, že jsme si všichni užili hezké odpoledne a všechny děti si domů odnesly krásné věnečky, které si mohou doma zavěsit třeba na dveře.


Prázdninové čtení č.2

prazdninove_cteni_c_2.jpg

Ve čtvrtek 25. 8. 2022 se v knihovně konalo další Prázdninové čtení pod širým nebem. Tentokrát se nás sešla pěkná řádka a odpoledne jsme si užili, jak se sluší a patří. Nejprve jsme si přečetli povídání o švestičce Karličce z knihy Co vyprávěla houpací síť, kterou napsal pan Jiří Šandera. Pak jsme se s chutí pustili do výroby letního závěsu na fotografie z kartonu a kolíčků na prádlo. Myslím, že všechny výtvory se dětem moc povedly a domů si odnesly hezkou vzpomínku na končící léto i naše prázdninové čtení.


Filmový klub – Stvoření světa

2022-08_-_stvoreni_sveta.jpg

Ve čtvrtek 11. 8. 2022 se v naší knihovně v rámci filmového klubu promítal animovaný francouzsko-československý film Stvoření světa, který namluvil Jan Werich. Promítání probíhalo tak trochu netradičně. Jelikož se sešly hlavně předškolní děti, tak jsme si zopakovali čísla, poznávali jsme zvířátka, předváděli jsme jaké zvuky dělají nebo jak chodí. Naučili jsme se poznávat jednotlivé lidské kosti, že na kostech máme svaly a potom kůži, tancovali jsme, běhali jsme a mnoho dalšího. Prostě jsme si promítání všichni užili a v knihovně strávili příjemný podvečer.


Prázdninové čtení

2022-07_-_prazdninove_cteni.jpg

Ve čtvrtek 21. 7. 2022 se uskutečnilo Prázdninové čtení pod širým nebem pořádané naší knihovnou. S dětmi jsme si přečetli ukázku z knihy Mizící hmyzíci, kterou napsala Daniela Krolupperová. Popovídali jsme si o hmyzu, jakými vývojovými stádii prochází, než se z něho stane dospělák nebo kolik nohou má každý hmyzák. Děti mi zase na oplátku řekly, jaký hmyz vlastně znají ze své zahrady. A tak se nám sešli včelky, mravenci, motýli nebo berušky a samozřejmě všemožní jiní brouci. Po Prázdninovém čtení už děti ví, že černý dráček s oranžovými flíčky z našich zahrádek není nic jiného než larva berušky. Na závěr jsme si vyrobili zápich do květináče. Našemu hmyzímu tématu jsme zůstali věrní, jelikož jsme dělali berušky z hliněných květináčků. Takže jsme natírali, malovali černé puntíky a lepili nožičky. A víte vlastně kolik nohou má mít správný hmyz? No přece šest.. Pro všechny bylo připraveno malé občerstevní, aby nám šla práce lépe od ruky.


Filmový klub – Myši patří do nebe

2022-07_-_mysi_patri_do_nebe.jpg

Ve čtvrtek 7. 7. 2022 se knihovna proměnila v malý kinosál, ve kterém se promítal český rodinný animovaný film Myši patří do nebe podle stenojmenné předlohy, kterou napsala Iva Procházková. Na všechny děti čekal sáček s popcornem jako v pravém kině. A protože máme v knihovně i knižní předlohu, tak všechny děti dostaly za úkol, aby se pokusily tuto knihu přečíst a zodpověďět na pár otázek související s jejich vzájemným porovnáním.


Výstava " Operace Anthropoid"

2022-06_-_operace_anthropoid.jpg

 

Od 12. 5. do 16. 6. byla v knihovně k vidění výstava s názvem Operace Anthropoid. Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný na území Protektorátu Čechy a Morava, jehož hlavním cílem byla likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jedním z důsledků pak bylo vyhlazení obce Lidice, ke kterému došlo 10. května 1942. Zájemci se na celkem 20 plakátech dozvěděli o exilové vládě ve Velké Británii, o přeletu do protektorátu, o výsadkových skupinách a jejich členech, o přípravě atentátu, kdo se na ní podílel, o samotném atentátu a jeho důsledcích a mnoho dalšího. 


Naučná stezka „Nebojme se poezie“

2022-06_-_nebojme_se_poezie.jpg

Od 1. 6. do 12. 6. se bylo možné vydat na naučnou stezku s názvem Nebojme se poezie věnovanou moravskému básníkovi Janu Skácelovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 100 let. Luštitelé si před knihovnou vyzvedli prázdnou křížovku, přečetli si instrukce a s chutí se mohli pustit do hledání indicií a doplňování křížovky, jejíž tajenkou byl jak jinak než Jan Skácel. Na stezce se luštitelé dozvěděli zajímavosti z jeho života, jaké básnické sbírky pro děti napsal a nechyběly ani ukázky z jeho tvorby.


Znáte stromy kolem nás?

2022-06_-stromy_kolem_nas.jpg

Ve čtvrtek 9. 6. 2022 se nás sešla opravdu jen malá hrstka na povídání o stromech s názvem „Znáte stromy kolem nás?“. Společně jsme si přečetli knihu Kdo roste v parku, kterou napsala Kateryna Michalicyna. Jedná se sice o knihu pro nejmenší děti, ale hezky popisuje jednotlivé charakteristiky stromů a po jejím přečtení snadno poznáme stromy kolem nás. Děti měly za úkol poznávat jednotlivé listy. Naučily se, jak vypadá bříza, topol, javor, lípa, dub nebo kaštan. Na závěr děti křídami malovaly obrázky stromu, který je nejvíce zaujal. Sešla se nám bříza s bělostnou kůrou, lípa s listy jako srdce, kaštan, jehož listy se podobají natažené dlani nebo smuteční vrba. Pro děti bylo připraveno malé občerstvení. Přestože se nás sešlo tentokrát opravdu hodně málo, tak jsme si užili hezké povídání o stromech kolem nás.


Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářského

2022-06_pasovani_na_ctenare.jpg

V pátek 3. 6. 2022 přijely do naší knihovny děti z první třídy ze Základní školy v Břestě na slavnostní pasování na čtenáře. Po krátkém přivítání a posilnění se svačinkou jsme přistoupili k slavnostnímu pasování. Nejprve za dětmi za zvuku slavnostní fanfáry přišel pan král Radim I. Děti musely Jeho královské výsosti dokázat, že se opravdu naučily všechna písmenka a umí číst, a že mohou být povýšeny na rytíře Řádu čtenářského. A opravdu jim to šlo. Všechny děti ovládaly písmenka na výbornou a četly jako po másle. Proto jim pan král udělil povolení složit čtenářský slib a všechny děti pasoval na rytíře Řádu čtenářského. Na závěr na děti čekalo malé pohoštění, které dětem upekla jedna z maminek, paní Lenka Koudelníčková z Břestu.

Děti na památku dostaly krásnou knížku od spisovatelky Kláry Smolíkové a fotografa Petra Václavka Dubánek a tajný vzkaz, pamětní Čtenářský glejt a magnetku s Dubánkem „Už jsem čtenář“. Kniha Dubánek a tajný vzkaz je určena výhradně k projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, který již po čtrnácté vyhlašuje SKIP ČR a ve školním roce 2021/2022 se do projektu poprvé zapojila i naše knihovna.

Velké poděkování patří panu starostovi, který přijal pozvání do knihovny a jakožto Jeho královská výsost pasoval všechny děti na čtenáře. Myslím, že to byl pro děti hezký zážitek a pevně věřím, že tato událost je povede k tomu, aby měly rády knihy a vždy si k nim našly cestu.


Den matek

2022-05_den_matek.jpg

Ve čtvrtek 5. 5. 2022 si děti přišly vyrobit přáníčko pro svou maminku. V knihovně se tedy vyšívalo, stříhalo, lepilo, malovalo, psalo… Všechny děti byly moc šikovné a pro svou maminku vyšily krásná přáníčka. Věřím, že všem maminkám udělala velkou radost, i když se na jejich výrobě tak trochu podílely.


Green Swap

2022-04-green_swap_foto.jpg

Ve čtvrtek 28. 4. se v knihovně konal Green swap – burza zahradních rostlin a zájemci o zahradničení si tak mohli z naší knihovny odnést kromě knih i rostliny. Sešla se pěkná řádka rostlin, a tak bylo z čeho vybírat. V knihovně jsme měli několik druhů skalniček, netřesky, barvínek, šalvěj luční, záplevák, denivku, semenáčky ořechoplodce, přísadu kedlábků a salátů nebo sazeničky jahod. Z bylinek se sešel heřmánek pravý a pažitka. Čtenáři měli k dispozici knihy o zahradě. Pro zájemce byla připravena poznávačka rostlin a jejich semen nebo jedlých plevelů z našich zahrádek.


Povídání o bylinkách

2022-04_-_bylinky.jpg

Ve čtvrtek 14. 4. nám v knihovně povídala o bylinkách paní Marcela Kořínková. Dozvěděli jsme se, jak správně bylinky trhat, sušit nebo uchovávat. Co všechno si z nich můžeme vyrobit, jak fungují, na jaké neduhy je můžeme používat nebo na co si u bylinek dávat pozor. Dozvěděli jsme se, které bylinky je vhodné používat právě v tomto období k jarní očistě organismu a řadu dalších bylinkářských zajímavostí.


Velikonoce v knihovně

2022-04_velikonoce1.jpg

Před Velikonocemi, v období od 24. 3. do 14. 4., si děti v knihovně vyráběly velikonoční zápichy ve tvaru slepičky, zajíčka, vajíčka. Sadily oseníčko, vyráběly kraslice z krepového papíru nebo velikonoční přánička. Všem dětem se velikonoční výtvory moc povedly a domů si odnášely vydařené výrobky.


Beseda se spisovatelem

spisovatel.jpg

Ve čtvrtek 7. 4. 2022 navštívil naší knihovnu spisovatel dětských knih pan Jiří Šandera. Nejprve na besedu s panem spisovatelem přišly děti z Mateřské školy v Kyselovicích. Pan Šandera měl pro děti připravený zábavný program plný básniček a hádanek. S dětmi si popovídal o jeho knihách pro nejmladší čtenáře Rýmování se zvířátky I a II nebo Co mě čeká ve školce. Tuto knihu děti i paní učitelky znají. Na začátku školního roku si z ní společně čtou při vítání nových školkáčků. Po dnešním dni už znají i pana spisovatele, který tuto knihu napsal.

Poté přišly na besedu i prváčci ze Základní školy v Břestě. Pro ně měl pan spisovatel připravený zase úplně jiný program. Dětem nejprve přečetl ukázku ze své knihy Pohádky z kouzelné zahrádky, pak děti poznávaly písmenka a vymýšlely slova, která tím písmenkem začínají a spoustu dalšího. Děti se ptaly třeba i na to, jak se vlastně taková kniha píše. Na závěr se konala autogramiáda. Protože si téměř všechny děti koupily některou z knih, kterou napsal pan Jiří Šandera, tak jim pan spisovatel do každé knihy napsal krátké věnování.


Odpoledne s Andersenem aneb od ilustrace k animaci

2022-03_-_andersen.jpg

2. dubna 2022 se Obecní knihovna v Kyselovicích, po covidové přestávce, zapojila již po jedenácté do celorepublikové akce Noc s Andersenem, tentokrát jen v rámci odpoledne na téma „od ilustrace k animaci“. V letošním roce uplyne 135 let od narození Josefa Lady a 110 let od narození Jiřího Trnky, proto se naše odpoledne točilo především kolem těchto dvou významných českých ilustrátorů. Děti se na úvod dozvěděly zajímavosti z jejich života, čím se proslavili po celém světě nebo jaké knihy ilustrovali. Věděli jste například, že Josef Lada byl slepý na pravé oko? Nebo že Jiří Trnka uměl malovat oběma rukama? Děti to už všechno po našem Odpoledni s Andersenem ví. Abychom nezůstali jen u těchto dvou pánů, popovídali jsme si i o paní Heleně Zmatlíkové nebo Adolfu Bornovi. Děti se naučily rozeznávat kresbu jednotlivých ilustrátorů a získané znalosti si mohly ověřit v několika křížovkách a kvízech.

Jiří Trnka se proslavil především díky svým loutkovým filmům a my jsme se s dětmi pokusili na malou chvilku stát animátory a vyzkoušet si klasickou stop motion animaci. Abychom mohli začít animovat, museli jsme si nejprve vyrobit loutky. Děti vyráběly motýlky, ale navštívila nás i princezna, panda nebo včelka. Pak už jsme se mohli vrhnout na samotnou animaci, respektive pořízení jednotlivých snímků a následné převedení do videa. Dětem se podařilo rozpohybovat vyrobené loutky a s jejich pomocí vyrobit kraťoučký loutkový film. Myslím, že se všem dětem práce vydařila na výbornou a napoprvé to nebyly vůbec špatné filmy. 

Velké poděkování patří členkám Kulturního výboru obce Kyselovice Leoně Krčmové a Ivaně Vágnerové, bez jejichž pomoci by toto odpoledne nemohlo být uskutečněno.


Vyhlášení čtenáře roku 2021

foto-2022-03_-_ctenar_roku.jpg

Sdružení knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje kampaň Čtenář roku již od roku 2011. V jedenáctém ročníku se hledal čtenář nejvěrnější. Tedy čtenář, který se do knihovny zaregistroval ještě před pandemií (před rokem 2020), využil některou ze služeb, které knihovny nabízely i v době pandemie (v našem případě bezkontaktní roznášku knih) a za rok 2021 má největší počet výpůjček. V naší knihovně jsme si podmínky ještě trochu poupravili. Čtenáře rozdělili do skupin, děti si vedly čtenářské deníky a podobně.

Ve čtvrtek 17. 3. 2022 pak v knihovně proběhlo slavnostní vyhlášení Čtenáře roku 2021. Pro všechny bylo připraveno drobné občerstvení, děti si mohly vyrobit záložku do knihy. Soutěžilo se ve třech kategoriích. V kategorii I soutěžilo 7 dětí a v kategorii II 6 dětí. Jelikož se jednalo o první „rozjezdový“ ročník, tak byly nakonec odměněny všechny děti cenou v podobě knihy. V kategorii I ti nejlepší přečetli přes 40 knih, v kategorii II kolem 12 knih. V kategorii III se stal Čtenářem roku 2021 čtenář, který si v loňském roce z knihovny vypůjčil 45 knih, do knihovny se zaregistroval již před rokem 2020 a v době uzavření knihovny využil roznášky knih. Čtenář roku 2021 v kategorii III získal cenu v podobě kytice. Vítezi ještě jednou moc gratuluji a děkuji všem dětem, které čtou, že čtou.

Současně byl vyhlášen druhý ročník soutěže  - Čtenář roku 2022.


Beseda dětí z družiny ze Žalkovic

foto-_2022-03-druzina.jpg

Ve čtvrtek 17. 3. 2022 do knihovny zavítaly děti z družiny v Žalkovicích. Po krátkém představení knihovny, jsme se s dětmi pustili do povídání o českém spisovateli a ilustrátorovi Josefu Ladovi. V letošním roce uplyne 135 let od jeho narození, a proto byl Josef Lada tématem i této besedy. Děti se dozvěděly, kde se Josef Lada narodil, proč byl slepý na jedno oko, čím se měl vyučit nebo že jeho dcera Alena byla také známá malířka a ilustrátorka. Povídali jsme si o jeho nejznámějších knihách pro děti – o Kocouru Mikešovi, o Chytré kmotře lišce a také o Bubácích a Hastrmanech. Děti si pak vyzkoušely v krátkém kvízu, zda si správně zapamatovaly údaje z jeho života a zkoušely rozeznat ilustrace, zda je maloval Josef Lada či nikoliv. Poté jsme si přečetli bajku O lišce a čápu z knihy Josef Lada Dětem. Děti pak pracovaly ve skupinkách a odpovídaly na otázky týkající přečtené bajky. Na závěr si děti vyrobily jarní záložku.


Beseda dětí z MŠ v Kyselovicích

2022-02_beseda_mS.jpg

Ve čtvrtek 3. 2. 2022 zavítaly do naší knihovny děti z Mateřské školy v Kyselovicích. S dětmi jsme si nejprve popovídali o knihách.  Jaké knihy vlastně existují nebo jak se k nim máme chovat. Řekli jsme si k čemu slouží knihovny a knihkupectví, kdo knihy píše a kdo k nim maluje obrázky. Jelikož v letošním roce uplyne 135 let od narození Josefa Lady, tak jsme si tohoto spisovatele a ilustrátora krátce představili. Řekli jsme si, že napsal i nakreslil pohádky, které mohou znát z večerníčků např. O chytré kmotře lišce nebo Bubáci a hastrmani. Některé děti znaly i kocoura Mikeše. Nad Ladovými obrázky ročních období zase děti říkaly, co je pro každé z nich typické a zopakovali jsme si jednotlivé měsíce. Pak už jsme se s chutí vrhli do čtení. Nejprve jsme si přečetli ukázku z knihy Duhové pohádky od Daniely Fischerové a poté jsme přečetli Nenažranou kozu od Petra Horáčka, která u dětí sklidila velký úspěch. Kozu jsme si museli přečíst dokonce dvakrát, ale na podruhé už se čtením pomáhaly i děti. Na závěr si děti vyrobily zimní záložku do knihy. Myslím, že si děti besedu užily a bylo to pro ně příjemné zpestření dopolední procházky.



ROK 2021


Vánoční světýlková stezka s hádankami

2021-12_-_vanocni_svetylkova_stezka.jpg

Mezi svátky, v době od 26. 12. 2021 do 2. 1. 2022, byla na našem náměstíčku připravena Vánoční světýlková stezka s hádankami. Start byl u obecního vánočního stromečku, kde si bylo možné přečíst krátký Vánoční příběh, ze složky vytáhnout prázdnou křížovku a s chutí se pustit do hledání vánočních lucerniček s otázkami. Některé otázky byly tedy poněkud zapeklité, ale pozorný čtenář Vánočního příběhu určitě našel na každou otázku i správnou odpověď.

Velké poděkování patří všem dětem, které se už před Vánocemi zapojily do příprav stezky, a vyrobily svou vlastní originální vánoční lucerničku. Všechny lucerničky se pak staly součástí stezky a po celou dobu ji krásně osvětlovaly. 


Pohádková cesta s QR kódy

2021-11-pohadkova_cesta_s_qr.jpg

Téměř celý listopad se děti mohly vydat na pohádkovou cestu po naší obci a hledat QR kódy s odkazem na audio pohádku Vnučka čaroděje Modromíra, kterou napsal Martin Kučera. Před knihovnou si děti vyzvedly mapu obce se zakreslenými místy, kde se nacházejí jednotlivé kódy, prázdnou křížovku a další pokyny k jejich cestě. U některých kódů byly připraveny otázky z říše českých večerníčků. Děti si tak mohly procvičit, jak dobře znají večerníčkové postavičky a správnou odpověď zapsat do křížovky. Na některých stanovištích byly uloženy části obrázku, ze kterých měly děti poskládat výsledný obrázek čarodějky Elišky. Děti měly tedy za úkol projít celou trasu, poskládat obrázek a správně vyplnit křížovku, jejíž tajenkou byl jak jinak než čaroděj Modromír. Po splnění všech úkolů čekala na děti v knihovně drobná odměna. 


Beseda prváčků ze ZŠ v Břestě

2021-10_-_beseda_zS.jpg

Ve středu 20. 10. přijely na besedu děti z 1. třídy ze Základní školy v Břestě. Protože děti přijely v době „velké“ přestávky, tak po krátkém přivítání a rozkoukání se děti s chutí pustily do svých svačinek. V průběhu toho jsme se seznámili a po svačince jsme se už pustili do povídání. Řekli jsme se, jak se chovat v knihovně a ke knihám, jaké knihy existují, kdo píše knihy a kdo k nim maluje obrázky. Přečetli jsme si ukázky z knih Jde sem lesem: Daniela Krolupperová, Duhové pohádky: Daniela Fischerová a největší úspěch sklidila bohatě ilustrovaná kniha Nenažraná koza, kterou napsal Petr Horáček. Zopakovali jsme si písmenka, skládali slova a děti mi pak na oplátku také něco přečetly. A šlo jim to, umí. Na závěr si děti vytvořily záložku ve tvaru housenky. S dětmi jsme strávili v knihovně moc příjemné dopoledne a všichni jsme si besedu opravdu užili.


Tvořivá dílna

2021-10_-_tvoriva_dilna.jpg

V úterý 19. 10. přijela do naší knihovny paní Veronika Matlochová z Výtvarné dílny Lipka na Tvořivou dílnu s tématem mozaika. Z barevných sklíček jsme si u kafíčka v pohodové atmosféře vyrobili krásné dekorace v podobě ptáčků nebo tulipánů.


Trénink paměti

10-2021_-_trenink_pameti_1.jpg

V úterý 12. 10. jsme se v knihovně sešli na Tréninku paměti. S certifikovanou lektorkou paměti paní Petrou Ježíkovou jsme si procvičovali naši paměť. Nejprve jsme se krátce dozvěděli něco málo o mozku, jak zabezpečit jeho správné fungování. Dozvěděli jsme se, co to vlastně je paměť a jaké jsou její typy. Pak už jsme s pomocí různých rébusů a mnemotechik trénovali a procvičovali naše mozkové záhyby.


Virtuální Univerzita třetího věku

vu3v.jpg

Ve čtvrtek 7. 10. jsme se v naší knihovně sešli na první přednášku Virtuální Univerzity třetího věku na téma Klenoty barokního sochařství v českých zemích. Přednášející se posluchačům nejprve představil a seznámil je s náplní celého cyklu. Poté jsme se už virtuálně přenesli do Květné zahrady v Kroměříži, kterou všichni velmi dobře známe. Na závěr jsme si ověřili, kolik informací jsme si zapamatovali v krátkém testu, který jsme vyplňovali společnými silami. A musím říct, že první test zvládli posluchači na výbornou. Další přednášky v rámci tohoto semestru proběhnou 21. 10., 4. 11., 18. 11., 2. 12. a 16. 12. 2021.


Chemická laboratoř

chl2.jpg

V rámci hodových oslav, v sobotu 2. října, se knihovna přeměnila v chemickou laboratoř. Na všechny chemiky, malé i velké, čekalo 8 chemických pokusů. Děti si vyzkoušely nafouknout balónek pomocí chemické reakce, vyzkyšely si rozpustnost látek a vznik směsí, naučily se filtrovat pomocí filtračního papíru. Dále jsme obarvovali vodu a zjišťovali absorpční vlastnosti černého uhlí nebo rozpouštěli vaječné skořápky. Při dalším pokusu děti pozorovaly difúzi manganistanu draselného ve vodě, zjišťovaly hustotu kapalin a  pomocí indikátoru z červeného zelí jsme zkoumali, jestli je látka kyselina nebo zásada. Pro zkušenější chemiky byl v knihovně nachystán krátký chemický kvíz. Děti si chemické bádání opravdu užily a domů si odnesly zaslouženou medaili.

V úterý 5. 10. pak do chemické laboratoře zavítaly i děti z MŠ. S dětmi jsme si postupně udělali všechny připravené laboratorní úlohy. Asi největší úspěch sklidilo nafukování bolónku a příprava pěny, které si vyzkoušely opravdu všechny děti. Ostatní úkoly už děti dělaly po dvojicích. Každá dvojice malých šikovných chemiků tak ukazovala chemický pokus ostatním dětem, aby nikdo nepřišel zkrátka. Všechny děti byly moc šikovné a s radostí se vrhaly do prováděných laboratorních cvišení. Na závěr na děti čekala odměna v podobě medaile. Myslím, že chemická laboratoř byla pro děti i paní učitelky příjemným zpestřením dopolední procházky.


Třetí prázdninové čtení

31.jpg

Poslední Prázdninové čtení pod širým nebem proběhlo 19. 8. 2021. Přečetli jsme si knihu Léčivé pohádky pro dětskou duši od Romany Suché. S dětmi jsme se přenesli do kouzelného světa, ve kterém je možné dokázat úplně všechno. Vydali jsme se do čarovných skal, které se před námi po dotknutí rozestoupily a kde na nás čekal skřítek s mnoha poklady a kytičkou pro štěstí. Pak už zbývala jen cesta zpět a tvoření.

Děti si vyrobily krásné papírové stojánky na pastelky ve tvaru housenky, které nechyběla ani kniha v ruce, a papírový rámeček na fotografii. Všehny výtvory se dětem moc povedly a děti si domů odnesly krásné stojánky a milou vzpomínku na končící prázdniny.


Druhé prázdninové čtení

4.jpg

Další prázdninový čtvrtek, 29. 7. 2021, byl opět ve znamení  Prázdninového čtení pod širým nebem. S dětmi jsme si přečetli ukázku z knihy Vílí býlí: Tajemství kouzelného herbáře, kterou napsal Radomír Socha.

S dětmi jsme si popovídali o tom, co to je herbář, jak se takový herbář dělá a co všechno by měl obsahovat. Své čichové buňky jsme si všichni ověřili v „čichovém pexesu“, ve kterém bylo připraveno celkem 9 dvojic. Děti tak mohly očichávat levanduly, heřmánek, majoránku, mateřídoušku, hřebíček, dobromysl, šalvěj, tymián nebo černý bez. Potom jsme se vrhli na tvoření z Fimo hmoty. Děti si vymodelovaly sluníčka, prasátka, rybičky, loď. No prostě, co kdo chtěl. Myslím, že jsme si odpoledne opět všichni moc užili a děti si odnesly domů krásné zápichy a přívěšky.


Prázdninové čtení

3.jpg

Ve čtvrtek 8. 7. 2021 se uskutečnilo první Prázdninové čtení pod širým nebem pořádané Obecní knihovnou v Kyselovicích. Počasí nám úplně nepřálo. Nejprve nám sluníčko pořádně pálilo, a nakonec jsme si užili i letní bouřku. Ale přesto to bylo fajn odpoledne, které jsme si všichni užili.

S dětmi jsme si přečetli autorskou knihu Dobrodružství pavouka Čendy, kterou napsal i ilustroval Pavel Čech. Pavouk Čenda je náruživý čtenář a nejraději má příběh o Tarzanovi. Žije v opuštěném domě plném harampádí ve starých kukačkových hodinách. Kromě čtení se Čenda stará o hodiny. Pravidelně je natahuje, promazává, dokonce je umí i opravovat. Až jednoho dne se do domu vloupá zloděj a celý život obrátí Čendovi i jeho kamarádce kukačce vzhůru nohama. S dětmi jsme si popovídali o tom, jak je důležité mít kamarády a nemyslet jen na sebe, i když nám hrozí nějaké nebezpečí.

Po přečtení knihy jsme se vrhli na tvoření. Abychom si tu letní prázdninovou atmosféru ještě přiblížili, vytvářeli jsme papírová akvária. Děti malovaly, skládaly rybičky a lepily dekorace do akvária. Myslím, že se všem práce moc povedla a domů si děti odnesly  krásná akvária.


S knihou do přírody

U příležitosti Týdne čtení dětem v České republice připravila Obecní knihovna v Kyselovicích pro všechny děti i jejich rodiče putování za knihou „S knihou do přírody“. Celkem bylo připraveno šest stanovišť s ukázkou ze šesti knih na vybrané téma a s tím související úkoly.

Na stanovišti 1 si děti mohly přečíst ukázku z knihy Jde sem lesem od Daniely Krolupperové a pokusit se poznat léčivé byliny, o kterých se v knize píše. Na stanovišti 2 byla připravena ukázka z knihy Uprchlík na ptačím stromě od Ondřeje Sekory s poznávačkou našich ptáků. Třetí stanoviště bylo zaměřeno na včely. Děti měly za úkol postupně seřadit vývoj včely od vajíčka po dospělou včelu. Určit, co která včela v úlu dělá. Proč jsou včely tak důležité nebo poznat včelí produkty. Na tomto stanovišti byla připravena ukázka z knihy Makový můžíček od Františka Nepila. Na stanovišti 4 na děti čekala ukázka z knihy Malý princ, kterou napsal Antoine de Saint-Exupéry a otázky tákající se vesmíru. Děti měly seřadit planety sluneční soustavy podle vzdálenosti od Slunce, doplnit krátký text týkající se vesmíru nebo vyluštit křížovku. Z tajenky se pak dozvěděly, jak se nazývá umělé kosmické těleso bez lidské posádky. Na stanovišti 5 si děti mohly přečíst ukázku z knihy Bráška je taky ježek od Jiřího Kahouna s hádankami lesních zvířátek. Poslední stanoviště u lesa se týkalo jak jinak než lesa a stromů. Zde čekala na děti ukázka z knihy Kdo roste v lese, kterou napsala Kateryna Michalicyna a poznávačka našich stromů. Děti měly za úkol poznávat listy a plody a stromy správně pojmenovat.

Na každém stanovišti byly přichystány odpovědní lístky, které děti vyplnily a přinesly do knihovny, kde na ně čekala zasloužená odměna. Magnetky a samolepky do soutěže věnovala firma Propag z Břestu. Tímto bych chtěla paní Evě Chovancové moc poděkovat.


Beseda dětí z MŠ v Kyselovicích

V úterý 4. 5. 2021 navštívily knihovnu děti z Mateřské školy v Kyselovicích. S dětmi jsme si povídali o tom, jaký je rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím nebo jaké knihy vlastně existují. Děti se dozvěděly, že kromě knih s příběhem existují i naučné knihy nebo že knihám, kde jsou samé básničky se říká poezie. Řekli jsme si, kdo je to spisovatel a kdo ilustrátor. Přečetli jsme si dvě ukázky. První ukázka byla z knihy od Jiřího Kahouna Kamarádi v kožíšku, ve které Kousek a Bavlnka hledali kačenku českou. Děti zjistily, že kačenka česká není vodní pták, jak tipovaly, ale první jarní houba. Kdo je to pižmovka nebo jak se jmenují „3 zmrzlíci“, kvůli kterým je na jaře taková zima. Druhou ukázkou byla bohatě ilustrovaná kniha Nejkrásnější místo na světě, kterou napsal Petr Horáček. S dětmi jsme si povídali o tom, kde je pro ně to nejkrásnější místo na světě. Po přečtení knihy jsme ale zjistili, že existuje spousta krásných míst, ale to nejkrásnější místo je tam, kde máme své nejbližší a je úplně jedno, jestli to je v lese, na louce nebo u potoka. Děti si zahrály také hru, při které k sobě přiřazovaly večerníčkové postavičky. Řekli jsme si, že všechny tyto postavičky jsou z pohádek, které napsal dětský spisovatel pan Václav Čtvrtek.  Na závěr si děti vyrobily papírové záložky do knih.


Čtěme dětem

V rámci března – měsíce čtenářů připravila Obecní knihovna v Kyselovicích pro včechny děti a jejich rodiče online akci „Čtěme dětem“. Každé březnové pondělí byl na weboých stránkách knihovny zveřejněn odkaz na video, kde paní knihovnice přečetla dětem bohatě ilustrovanou dětskou knihu. 8. března 2021 si děti mohly poslechnout veršovanou knihu Barvy od Lenky Procházkové. 15. března 2021 čekalo na děti video s knihou Kde zůstal medvídek Bobík, kterou napsal Pierre Coran. 22. března 2021 si děti mohly poslechnout ukázku z knihy Gerda: Příběh moře a odvahy od Adriána Macha. Poslední březnové pondělí čekala na děti ukázka z knihy Největší poklad od Arcadia Lobata. Děti musely velmi pozorně poslouchat. Aby získali malou odměnu, měly za úkol odpovědět na otázky, které se týkaly poslechnuté knihy a nakreslit obrázky. Obrázky medvídka Bobíka nebo podmořského světa jsme pak vyzdobili knihovnu a po otevření knihovny si je mohli prohlédnout všichni návštěvníci.